تبلیغات
اعتقادی و مذهبی - محبت یك ارزش اخلاقی

مرتبه
تاریخ : جمعه 18 اردیبهشت 1394

محبت یك ارزش اخلاقی

 یكی از شاخصه های مهم خانواده، وجود محبت در كانون خانواده است. در مرحله اول این محبت را خداوند ایجاد می كند«.جعل بینكم مودة و رحمة»(روم، 21)

 ایجاد محبت میان زن و شوهر امری است الهی، مانند محبت مادر نسبت به فرزندش كه نعمتی خدادادی است. همان طور كه قلب مادر كانون محبت است، قلب پدر نیز مركز مهر و عطوفت است. در مرحله بعد میان والدین و فرزندانشان ایجاد محبت می شود و بعد هم در بین فرزندان. وظیفه اعضای خانواده حفظ و نگهداری از این هدیه الهی است.

 عوامل ایجاد محبت

  یكی ازعوامل مؤثر در حفظ و افزایش محبت در كانون خانواده بیان و ابراز محبت است. باید توجه داشت  ابراز محیت نه تنها از شخصیت فرد نمی كاهد بلكه باعث افزایش محبوبیت او می شود. سه عامل دیگر نیز در حدیث زیر بیان شده است كه حضرت علی(ع) فرمود:«ثلاث یوجبن المحبة: حُسن الخُلق و حُسن الرِّفق و التّواضع»(عبد الواحد آمدی، غررالحكم و درر الكلم، حدیث 5372) سه چیز باعث ایجاد محبت می شود: حسن خلق، حسن رفتار و تواضع.

  اول چیزی كه باعث محبت می شود حسن خلق است. به طور طبیعی همه مردم افراد خوش خلق را دوست دارند. در برخی از خانواده ها دیده می شود كه پدر با این كه شخصیتی اجتماعی دارد به علت برخوردهای سرد و عاری از محبت در خانواده جایی ندارد.

 دوم حسن رفتار و رفاقت است. وقتی والدین با فرزندان رفیق باشند بهتر می توانند آنها را از خطرات اجتماع حفظ كنند و آموزش های لازم را به آنها بدهند. رفق و مدارا با همگان اثر بخش است  و از كرامات اخلاقی است.

  سوم توضع است. متواضع بودن باعث محبوب شدن فرد می شود. پیامبر اكرم(ص) فرمود: تواضع و فروتنی جز بر عزت و ارجمندی آدمی نمی افزاید. پس فروتن باشید تا خداوند بزرگتان دارد.(اصول كافی، ج2، ص123)

 روایات بسیاری در زمینه محبت خصوصا نسبت به همسر وجود دارد و تعالیم اسلامی نسبت به محبت و ابراز آن تأكیدات فراوانی كرده است. توجه به این نكته ضروری است كه ما با انسانها زندگی می كنیم نه با ملائكه یعنی همه انسانها عیوبی دارند و هیچ كس بدون عیب  ونقص نخواهد بود. پس باید به داشته ها راضی بود و یكدیگر را دوست داشت و مراقب بود نقطه ضعف طرف دیگر موجب نگردد جهات مثبت او نادیده گرفته شود و از محبت نسبت به او دریغ گردد.

   عوامل افزایش محبت    

الف: متعادل كردن انتظارات

  انتظارات نا معقول از طرف مقابل محبت میان افراد را كم خواهد كرد. از آن جا كه هر انسان قوتها و ضعفهای دارد باید تلاش شود بدیها نادیده گرفته شود و نقاط قوت مد نظر قرار گیرد. ماه اول زندگی مشترك را ماه عسل می خوانند. سؤال این جاست كه چرا فقط ماه اول زندگی باید ماه عسل باشد؟ علت آن این است كه بعد از مدتی همسران متوجه  می شوند كه نمی توانند انتظارات یكدیگر را بر آورده سازند. راه برطرف شدن این مشكل آن است كه انتظارات پایین آورده شود.

   ب: اظهار محبت

  باید محبت، این نعمت خدادادی، به زبان آورده شود. مرد باید محبت خود را به زبان بیاورد. اگر همسری از طرف شوهرش احساس كمبود محبت نماید برای محبت كردن به فرزندش و حتی انجام امور منزل انگیزه ای نخواهد داشت. باسخنی محبت آمیز می توان كانون خانواده را گرم كرد. اما صادق(ع) از پیامبر اكرم(ص) نقل كرده اند كه ایشان فرمود:«قول المرءِ لأِمرئته اِنِّی  اُحبّك لایذهب من قلبها ابدا»(وسائل الشیعه، ج20،ص23). اگر مرد به همسرش بگوید تورا دوست دارم، اثر این كلام محبت آمیز هیچ گاه از قلب او بیرون نمی رود.

  ج: هدیه دادن

  كارهای كه به نوعی بیان محبت به شمار می رود در تقویت محبت آثار بسیاری دارد. از جمله این كارها می توان به هدیه دادن اشاره كرد. در دستورات اسلامی است كه  مرد به هنگام ورود به منزل بویژه  در هنگام بازگشت از سفر هدیه ی به خانه ببرد و خانم هم خودرا برای شوهرش آماده و حتی آرایش كند.

  د: حسن خلق

 حسن خلق در خانواده باعث می شود كه كانون خانواده گرمتر شود و به همین میزان سوء خلق باعث سردی كانون خانواده می گردد و افراد خانواده مجبور می گردند فرد بد اخلاق را تحمل كنند. كانون خانواده بهترین مكان برای خوش رفتاری و بروز حسن خلق است و گرنه در خارج از منزل فرد به علت شؤون اجتماعی مجبور است رفتار اخلاقی داشته باشد. نكته مهم آن است كه پایه گذاری حسن خلق در منزل باید از طرف پدر خانواده باشد؛ چراكه بار مسؤولیت در آغاز بر دوش اوست و سپس دیگران. والسلام

 دوستان خوبم بخوانید و نظر دهید.

ارسال توسط اسحاق علی مطهری
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ